Το εποπτικό υλικό στη διδασκαλία των μαθηματικών πράξεων

Επιμορφωτική συνάντηση για εκπαιδευτικούς

Έγκριση διεξαγωγής Επιμορφωτικής Συνάντησης»

Εγκρίνουμε τη διεξαγωγή επιμορφωτικής συνάντησης, που διοργανώνει στη Σάμο, ο Αγάπιος Οικονομίδης, Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ06 Αγγλικής Γλώσσας Β. Αιγαίου με θέμα «Το Ενιαίο Πρόγραμμα Σπουδών των Ξένων Γλωσσών και ο νέος τρόπος αξιολόγησης των μαθητών στο Γυμνάσιο» με εισηγητή τον ίδιο. Η επιμορφωτική συνάντηση, η οποία απευθύνεται στους εκπαιδευτικούς κλάδου ΠΕ06 Αγγλικής της Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης της νήσου Σάμου, θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου 2016 και από ώρα 11:30 π.μ. έως 14:00 μ.μ. στο ΓΕΛ Σάμου.

ΘΕΜΑ: « Οδηγίες για το νέο πλαίσιο της Ευέλικτης Ζώνης και των Βιωματικών Δράσεων στο Δημοτικό Σχολείο»

Μετά από σχετική εισήγηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Πράξη 39/29-09-2016 του Δ.Σ.) σας αποστέλλουμε Οδηγίες για το νέο πλαίσιο της Ευέλικτης Ζώνης και των Βιωματικών Δράσεων στο Δημοτικό Σχολείο για το σχολικό έτος 2016-2017.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Οι εκπαιδευτικοί Πληροφορικής που διδάσκουν στα δημοτικά της περιοχής σας παρακαλούνται να συμπληρώσουν την παρακάτω φόρμα, ώστε να διοργανωθούν σχετικές επιμορφώσεις.

Παρακαλώ η συμπλήρωση να γίνει μέχρι την Παρασκευή 25/11.

Υπάρχει ενδεικτικό υλικό και προτάσεις στο http://pilotika1112.blogspot.gr/2012/11/blog-post.html

Σας ευχαριστώ

Τιμολέων Θεοφανέλλης

Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής Β. Αιγαίου & Δωδεκανήσου

6976865923 & 2251041536

”Παράταση Ημερομηνίας Υποβολής Εβδομαδιαίων Ωρολογίων Προγραμμάτων”

ΘΕΜΑ: ”Παράταση Ημερομηνίας Υποβολής Εβδομαδιαίων Ωρολογίων Προγραμμάτων”

Σας γνωρίζουμε ότι παρατείνεται η ημερομηνία υποβολής των εβδομαδιαίων ωρολογίων προγραμμάτων των ΣΜΕΑΕ, των Παράλληλων Στηρίξεων, της κατ' οίκον διδασκαλίας και των Τμημάτων Ένταξης Προσχολικής, Α/θμιας και Β/θμιας εκπ/σης και ως νέα καταληκτική ημερομηνία υποβολής τους, ορίζεται η 5η Δεκεμβρίου 2016.

ΘΕΜΑ: «Προαγωγικές-Απολυτήριες Εξετάσεις Μαθητών με Αναπηρία ή/και Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες»

17-11-2016 Πρόσκληση για τους γονείς των μαθητών της Α τάξης

Ενημέρωση-συζήτηση για την υποστήριξη της σχολικής ζωής των μαθητών της Α τάξης από την οικογένεια

Επιμορφωτική συνάντηση για τους δασκάλους της Α τάξης

Καλούνται οι εκπαιδευτικοί ΠΕ 70 που διδάσκουν στην Α τάξη σε σχολικές μονάδες της Σάμου σε επιμορφωτική συνάντηση.

Ενημερωτική συνάντηση για γονείς

Πρόσκληση για τους γονείς της Α τάξης 2016 2017

Επιμορφωτικό εργαστήριο για τις σχέσεις Σχολείου-Οικογένειας

Διοργάνωση επιμορφωτικού εργαστηρίου για εκπαιδευτικούς από το Γραφείο Σχολικών Συμβούλων Π.Ε. Σάμου σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των εξαρτήσεων και Προαγωγής της ψυχοκοινωνικής Υγείας Σάμου, Ικαρίας, Φούρνων "ΦΑΡΟΣ"

Συμπληρωματικές δραστηριότητες για τα μαθηματικά

Το αρχείο που επισυνάπτεται περιλαμβάνει συγκεντρωμένες δραστηριότητες των μαθηματικών, οι οποίες προτείνονται  από τις προτάσεις εξορθολογισμού της διδακτέας ύλης στα μαθηματικά.

Θρησκευτικά Δημοτικού σχολείου

Σας ενημερώνουμε πως στον παρακάτω σύνδεσμο του ΙΕΠ έχουν αναρτηθεί το Νέο Πρόγραμμα Σπουδών για το μάθημα των Θρησκευτικών, Οδηγός Εκπαιδευτικού, κείμενα, βίντεο και οδηγίες για τη διδασκαλία του μαθήματος

Ομαλή μετάβαση από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο

Επιμορφωτική συνάντηση για τους εκπαιδευτικούς ΠΕ 70 που διδάσκουν στην Α΄  τάξη