Δικαιολογητικά Πρόσληψης

1. Αναφορά ανάληψης υπηρεσίας στο σχολείο τοποθέτησής σας (του αντίστοιχου έργου).
  2. Δελτίο Απογραφής (του αντίστοιχου έργου).
  3. Ατομικά στοιχεία αναπληρωτή εκπαιδευτικού (η ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας είναι η ημέρα που παρουσιάζεστε στο σχολείο). Τα ατομικά στοιχεία χωρίς λογότυπο να αποσταλούν στην υπηρεσία κατά προτεραιότητα, ώστε να συμπληρωθεί το Ε3 (έντυπο αναγγελίας πρόσληψης).
  4. Αίτηση αναγνώρισης συνάφειας μεταπτυχιακού (εάν υπάρχει).
  5. Αίτηση αναγνώρισης προϋπηρεσίας.
  6. Υπεύθυνη δήλωση προϋπηρεσίας.
  7. Υπεύθυνη δήλωση (www.minedu.gov.gr/anaplirotes και στην ιστοσελίδα της ΔΠΕ Σάμου)::
    • περί μη άσκησης ποινικής δίωξης
    • περί μη συνταξιοδότησης
    • περί μη άσκησης εμπορίας κατ’ επάγγελμα.
  8. Αίτηση χορήγησης οικογενειακού επιδόματος με τα απαραίτητα συνοδευτικά έγγραφα (Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, Ληξιαρχική πράξη γάμου ή  Πράξη Συμφώνου συμβίωσης, Ληξιαρχικές πράξεις γέννησης τέκνων).
  9. Φωτοτυπία οποιουδήποτε έντυπο στο οποίο  αναγράφεται α) το ΑΦΜ, β) το ΑΜΚΑ και γ) ο ΑΜΑ ΙΚΑ.
  10. Βασικός τίτλος σπουδών (πτυχίο) – απλό φωτοαντίγραφο.
  11. Σε περίπτωση που είστε κάτοχος Μεταπτυχιακού Τίτλου:
    • Φωτοαντίγραφο Μεταπτυχιακού Τίτλου Σπουδών
    • Αναλυτική βαθμολογία.

12. Σε περίπτωση ξενόγλωσσου τίτλου (είτε προπτυχιακού είτε μεταπτυχιακού) να προσκομισθούν επίσης
    • Αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ
    • Επικυρωμένη μετάφραση Τίτλου Σπουδών και αναλυτικής βαθμολογίας

13. Φωτοτυπία Δελτίου Αστυνομικής ταυτότητας.
  14. Φωτοτυπία πρώτης σελίδας βιβλιαρίου Εθνικής τραπέζης με ευκρινή τον αριθμό IBAN και 1ο δικαιούχο τον αναπληρωτή  εκπαιδευτικό.
  15. Φωτοαντίγραφα των Βεβαιώσεων Προϋπηρεσίας.
  16. Όσοι έχουν βεβαιώσεις προϋπηρεσίας από Ν.Π.Π.Δ. και Ν.Π.ΙΔ. να προσκομίσουν επιπλέον τις συμβάσεις στις οποίες να φαίνεται η σχέση εργασίας, το ωράριο (πλήρες ή μειωμένο), το σύνολο της προϋπηρεσίας σε μήνες και ημέρες και η νομική μορφή του φορέα απασχόλησης και εάν υπάγεται στην παράγραφο 1 του άρθρου 7 του ν. 4354/2015.
  17. Πρωτότυπη γνωμάτευση (του τελευταίου τριμήνου ) Παθολόγου ή γενικού  ιατρού Δημόσιου Νοσοκομείου ή ιδιώτη.
  18. Πρωτότυπη γνωμάτευση (του τελευταίου τριμήνου) Ψυχιάτρου Δημόσιου  Νοσοκομείου ή ιδιώτη.
  19. Πιστοποιητικό Στρατολογίας τύπου Α.
  20. Πιστοποιητικό Οικογενειακής  κατάστασης (τελευταίου τριμήνου).
  21. Βεβαίωση φοίτησης  σπουδάζοντα ή βεβαίωση υπηρετούντος  στρατιωτική θητεία τέκνου. Μόνο για του έχοντες παιδιά και πρόκειται να αιτηθούν οικογενειακό επίδομα.
  22. Σχετικά ένσημα εκτυπωμένα από την ιστοσελίδα του ΕΦΚΑ. ("Λογαριασμός Ασφάλισης", "Βεβαίωση Προϋπηρεσίας")

2. ΠΡΑΞΗ ΑΝΑΛΗΨΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΑΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
7. ΥΠΕΥΘΥΝΗ-ΔΗΛΩΣΗ-ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑΣ
8. ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ ΑΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Οι αναπληρωτές θα πρέπει να μεταβούν εντός των προβλεπόμενων προθεσμιών στη σχολική μονάδα, προσκομίζοντας όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Όλα τα δικαιολογητικά να συμπληρωθούν και να κατατεθούν στο σχολείο σας εκτός από τα ατομικά στοιχεία αναπληρωτών εκπαιδευτικών χωρίς λογότυπο, το οποίο πρέπει να αποσταλεί στην Α/θμια άμεσα μόλις παρουσιαστείτε στο σχολείο σας.

Εκπαιδευτικές Ειδήσεις