Το Σάββατο 29 Απριλίου οι εξετάσεις για τα Πρότυπα και στις 28 Απριλίου η κλήρωση για τα Πειραματικά

Από σήμερα  Παρασκευή 10 Μαρτίου, στις 2 το μεσημέρι,  έως τη Δευτέρα 27 Μαρτίου και ώρα 14:00, θα πρέπει να υποβάλουν αίτηση οι μαθητές που ενδιαφέρονται να εισαχθούν στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2023-2024 .

Η αίτηση για εισαγωγή σε εκκλησιαστικά σχολεία για το σχολικό έτος 2023-2024 υποβάλλεται ηλεκτρονικά μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr) χωρίς να απαιτείται η αυτοπρόσωπη παρουσία του γονέα/κηδεμόνα ή τρίτου εξουσιοδοτημένου ατόμου στην/στις σχολικές μονάδες επιλογής.

Για την υποβολή της αίτησης ακολουθείται η διαδρομή:

Αρχική / Εκπαίδευση / Εγγραφή σε σχολείο / Εισαγωγή στα Πρότυπα, Πειραματικά και Εκκλησιαστικά σχολεία

Η διεξαγωγή  της δημόσιας κλήρωσης για εισαγωγή στα Πειραματικά Σχολεία και της απόδοσης του τυχαίου Αριθμού Προτεραιότητας στα Πρότυπα και τα Εκκλησιαστικά Σχολεία, ορίστηκε για την Παρασκευή 28 Απριλίου,  και η ημερομηνία διεξαγωγής της δοκιμασίας (τεστ) δεξιοτήτων για εισαγωγή στα Πρότυπα το Σάββατο 29 Απριλίου  .