Το 5ο Γυμνάσιο Καλαμάτας συμμετέχει σε διεθνή διαγωνισμό, στον οποίο το σχολείο εκπροσωπεί την Ελλάδα. Η συγκεκριμένη συμμετοχή έλαβε ήδη το Α΄ Βραβείο πανευρωπαϊκά από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Στη συνέχεια θα βρείτε τις συμμετοχές των σχολείων διεθνώς, που είναι υποψήφιες για τα φετινά βραβεία του Διεθνούς Διαγωνισμού «Νέοι Δημοσιογράφοι για το Περιβάλλον» 2022.

Μπορείτε να ψηφίσετε τα άρθρα/φωτογραφίες/βίντεο που σας αρέσουν περισσότερο, πατώντας το “enjoy” (που βρίσκεται πάνω δεξιά από κάθε συμμετοχή, ανοίγοντας τον αντίστοιχο σύνδεσμο), όσες φορές το επιθυμείτε.

Μην ξεχάσετε να ψηφίσετε την Ελλάδα που εκπροσωπείται από το βίντεο Αct Green, μια δημιουργία των μαθητών του 5ου Γυμνασίου Καλαμάτας.

Καλή επιτυχία!

Video 11-14

Greece, Act Green

France, Light Pollution
Latvia, Slow down! Don`t exceed the speed of fashion

Malta, An ethical wardrobe
Montenegro, Bare hill (Golo brdo)

Morocco, What is happening to our bee hives?

New Zealand, Taking Action with Citizen Science
Slovakia, Being “Eco” is nothing new