Καλωσορίσατε στον ιστότοπο της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σάμου

Ο παρών ιστότοπος είναι αποτέλεσμα της συνεχούς προσπάθειας της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σάμου να βελτιώσει τις υπηρεσίες που παρέχει. Σκοπός του η ύπαρξη ενός σύγχρονου και αξιόπιστου διαύλου επικοινωνίας και ενημέρωσης μεταξύ γονέων, εκπαιδευτικών και σχολικών μονάδων.

Πιο συγκεκριμένα, μέσω του ιστοτόπου και χρησιμοποιώντας την πύλη επικοινωνίας δίνεται η δυνατότητα να επικοινωνήσετε άμεσα με το προσωπικό της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης ή για λόγους εξαιρετικής ανάγκης, μέσω της υπηρεσίας e-Ραντεβού, να υποβάλλεται αίτημα για προγραμματισμό συνάντησης στα γραφεία της Διεύθυνσης.

Επιπρόσθετα, κάνοντας χρήση των προσωπικών κωδικών Taxisnet και ειδικότερα μέσω της υπηρεσίας ΕΑΠ (Ενιαία Αρχή Πληρωμών), δίνεται η δυνατότητα σε μόνιμους και αναπληρωτές εκπαιδευτικούς να λάβουν άμεσα τη μηνιαία βεβαίωση αποδοχών τους. Ιδιαίτερα για τους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς μάλιστα υπάρχουν απαντημένα συχνά ερωτήματα σχετικά με τη μισθοδοσία τους καθώς και πρόσβαση στον ατομικό λογαριασμό ασφάλισης του e-ΕΦΚΑ. Επιπλέον, εκτός της μισθοδοσίας, μπορείτε να βρείτε χρήσιμες πληροφορίες για τις άδειες των μονίμων και των των αναπληρωτών εκπαιδευτικών.

Από το κεντρικό μενού μπορείτε να προσπελάσετε την ψηφιακή πλατφόρμα invoices στην οποία αναρτώνται τα απουσιολόγια  και οι άδειες των αναπληρωτών εκπαιδευτικών.  Στα πλαίσια του ψηφιακού μετασχηματισμού της υπηρεσίας μας, ευελπιστούμε τα περισσότερα έγγραφα από τη νέα σχολική χρονιά να διακινούνται με αυτό τον τρόπο, κάνοντας έτσι μια προσπάθεια να απλουστεύσουμε τις διαδικασίες.

Επίσης, μέσω του ιστοτόπου μπορείτε να εντοπίσετε διαδραστικά όλες τις σχολικές μονάδες που υπάγονται στην Π.Ε. Σάμου ή εναλλακτικά, μπορείτε να τις αναζητήσετε χρησιμοποιώντας τον ταχυδρομικό κωδικό. Από το πλάγιο μενού έχετε πρόσβαση στις αναρτημένες πράξεις της ΔΙΠΕ Σάμου στη Διαύγεια, στις πράξεις νομοθετικού περιεχομένου – εγκυκλίους του ΥΠΑΙΘ και σε ένα σύνολο από πρότυπα και υποδείγματα, στο αποθετήριο εγγράφων. Τέλος, δίνεται και η δυνατότητα πρόσβασης και σε μια συλλογή εκπαιδευτικών υπηρεσιών και εφαρμογών που ενδεχομένως διευκολύνουν το παιδαγωγικό ή διοικητικό σας έργο.

Ο ιστότοπος είναι φιλικά σχεδιασμένος για άτομα με ειδικές ανάγκες. Στα δεξιά σας μπορείτε να προσαρμόσετε την προσβασιμότητά του. Μπορείτε επίσης να κάνετε εγγραφή προκειμένου να λαμβάνετε αυτόματα νέα και ενημερώσεις. Καταβάλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια για τον εμπλουτισμό του περιεχομένου του ιστοτόπου με σκοπό την περαιτέρω βελτίωση των υπηρεσιών, την ενημέρωση και την εξυπηρέτηση όλης της εκπαιδευτικής κοινότητας της ΔΙΠΕ Σάμου.

Ψηφιακές Υπηρεσίες της ΔΙΠΕ

Διαφάνεια7