Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Σάμου κέρδισε το 3ο βραβείο Δημοτικών σχολείων στην κατηγορία «επιτραπέζιο παιχνίδι» με τη συμμετοχή του «Επιτραπέζιο κάστρο S.T.E.A.M.: Σώσε την πριγκίπισσα» στον 3ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Δημιουργίας Επιτραπέζιου και Ψηφιακού Αφηγηματικού παιχνιδιού.

Ο διαγωνισμός διοργανώθηκε από τη Γενική Γραμματεία Ψηφιακής Διακυβέρνησης του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης, το Εθνικό Κέντρο Οπτικοακουστικών Μέσων και Επικοινωνίας (ΕΚΟΜΕ) και την Ένωση Μηχανικών Πληροφορικής και Επικοινωνιών, σε συνεργασία με την ομάδα Εκπαιδευτικών για το διαγωνισμό Scratch Game υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Αττικής και της Γενικής Γραμματείας Αποδήμου Ελληνισμού και Δημόσιας Διπλωματίας.

Το σχολείο συμμετείχε στο φετινό διαγωνισμό με το υλικό που παρήχθη στα πλαίσια εφαρμογής σχεδίου δράσης των εργαστηρίων δεξιοτήτων του τμήματος Α2 κατά το σχολικό έτος 2022-2023, με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Γούλα Αικατερίνη, μόνιμη εκπαιδευτικό κλάδου ΠΕ07- Γερμανικής.