Η Ελληνική ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης στα πλαίσια δράσης της στα Νησια της Σάμου και της Ικαρίας θα διεξάγει εκτός απο τη δράση “Τρίποντα στα σχολεία” και τις παρακάτω δράσεις:

1. Φεστιβάλ funbasket 4-8 ετών, Σάββατο 13 Απριλίου και ώρα 10-12 στο κλειστό γυμναστήριο του Πυθαγορείου. Στην διοργάνωση θα συμμετέχουν 5 σωματεία με αθλητές που παίρνουν μέρος σε ασκήσεις, παιχνίδια και διαγωνιστικά. Έχει προπονητικό σκοπό, προκειμένου οι προπονητές να δουν ασκησιολόγιο ενδεικτικό γι αυτές τις ηλικίες, που  μπορούν αρκετές από αυτές να χρησιμοποιηθούν και στην αυλή του σχολείου από εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής.
  2. Σεμινάριο προπονητών καλαθοσφαίρισης, Σάββατο 13 Απριλίου και ώρα 19:30-22:30 στο κλειστό γυμναστήριο του Καρλοβασίου. Με προπονητές από Εθνικές ομάδες και υπευθύνους αναπτυξιακού, U12-U16-U18.
  3. Φεστιβαλ funbasket 4-8 ετών, Κυριακή 14 Απριλίου και ώρα 19:00-20:30 στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Κηρύκου.

Εκπαιδευτικές Ειδήσεις